Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, işletmelerin bölgesel anlamda yapılan aramalarda zirvede yer almasını sağlayan SEO tekniğidir. Kullanıcılar bir konuda hizmet almak için arama yaptıklarında öncelikle bulundukları şehir ve bölgedeki işletmeler arama sonucunda listelenir. Kendine yakın konumdaki işletmelerden hizmet alabileceğini gören kullanıcılar, yüksek bir oranla ilk sayfada yer alan işletmelerden birinin sitesine yönelir.

Yerel SEO optimizasyonu hizmet sektöründe bulunan işletmeler için çok önemlidir. Bir ihtiyaçlarını gidermek veya bir problemini çözmek isteyen potansiyel müşterileri sitelerine yönlendirerek işletme gelirini yükseltebilirler. Lokasyon bazlı yapılan anlık aramalarda ön plana çıkmak kullanıcıların güvenini kazanıp onları kalıcı müşteri haline getirecektir.

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Google’da yapılan aramaların %52’si yerel içerikli aramalardır. Bir ürün veya hizmet almak isteyen kullanıcıların %70’lik kesimi öncelikle yerel aramalar yaparak yakınlarında bulunan işletmeleri araştırmaktadır. Kullanıcılar işletmelerin adres ve telefon numarası gibi bilgilerine arama motorlarından ulaşmaktadır.

İstatistiklerden de anlaşılacağı üzere yereldeki müşterilere ulaşmak bölge dışındaki müşterilere ulaşmaktan daha kolaydır. Yerel SEO çalışmalarına yapılacak düşük bütçeli yatırımlar, çok yüksek oranlarda dönüşüm sağlar.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO çalışmalarının ilk adımı Google Benim İşletmem (Google My Business) hesabı oluşturmaktadır. Google Benim İşletmem hesabında işletmenin tüm bilgileri doğru bir şekilde girilmelidir ve herhangi bir değişiklik olduğundan anında yenilenmelidir. Google Benim İşletmem hesabına işletmenin iç mekan, dış mekan, ekip gibi fotoğrafları eklenmelidir. Rakiplerden daha fazla ve daha çeşitli fotoğraflara yer verilmelidir. Daha önce işletmeden hizmet alınan kişilere Google’da yorum yapmaları rica edilmelidir. Google yorumları üst sıralarda yer alabilmek için önemli bir ölçüttür. Ayrıca olumlu yorumlar internette işletmenize denk gelecek kişilerin üzerinde olumlu etkide bulunacaktır.

Sitede konuma dayalı başlık etiketleri kullanarak yerel aramalarda öne çıkabilirsiniz. Sitenizde yerel odaklı anahtar kelime çalışması yaptığınızda müşteriler tarafından daha kolay bulunur hale gelirsiniz. Kullanıcıya dönük faydalı içerikler oluşturarak kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.

Yerel bir işletme olsanız bile dijital vitrininiz sayesinde çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Dijital Türkiye olarak işletmenizin daima yanındayız. Hemen bize ulaşın ve rakip işletmelerin önüne geçin.