Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir?

Yeniden hedefleme, siteyi veya sayfayı daha önce ziyaret etmiş, e-posta listesinde yer alan firma ile ilişkili kullanıcılara yönelik yapılan reklamlardır. Potansiyel müşterilerin karşısına farklı reklam türleriyle çıkılarak tekrardan siteye veya sayfaya yönlendirilebilir. Siteye doğrudan müşteri çekip fazladan gelir elde etmek için en ideal dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir.

Yeniden hedeflemeyi genellikle e-ticaret siteleri kullanmaktadır. E-ticaret siteleri display ya da Google alışveriş şeklinde verdikleri reklamlarla potansiyel müşterilerini satmak istedikleri ürüne yönlendirebilirler. Siteyi daha önce ziyaret edip almak istediği ürünü incelemiş, şu anda piyasa araştırması yapmakta ve karar vermek üzere olan müşterilerin satın alma kararlarına etkide bulunurlar. Yeniden hedefleme reklamları ürünleri arayan müşterilere yönelik olduğundan reklamlardan elde edilen dönüşüm oranı oldukça yüksektir.

Yeniden Hedefleme Türleri

Yeniden hedefleme reklamlarının üç farklı türü vardır. Bu türler şöyledir;

  • İçerik bazlı yeniden hedefleme
  • Potansiyel müşteri kazanma bazlı yeniden hedefleme
  • Satın alma bazlı yeniden hedefleme

İçerik bazlı yeniden hedefleme reklamları, ziyaretçileri daha önce aramalarına göre sitede yer alan blog ve makalelere yönlendirir. Böylece ziyaretçilerle güven bağları pekiştirilir. İçerik içerisinde yapılacak backlink çalışmaları ile ürün veya hizmet satışı dahi gerçekleştirilebilir.

Potansiyel müşteri kazanma bazlı yeniden hedefleme çalışmalarında amaç firmanın kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabileceğini, sorunlarını çözebileceğini göstermektir. Bu çalışmalar genellikle siteden alışveriş yapan müşterilere yönelik olur. Kısacası bir ürün satıldıktan sonra, müşterinin alabileceği diğer ürünler de gösterilerek yönlendirilir.

Satın alma bazlı yeniden hedefleme çalışmaları ise kullanıcıları ürün satın alma sayfasına geri getirebilmek için yapılır. Kullanıcılar bu tarz reklamlara tıkladıklarında direkt olarak ürünü satın alabilecekleri alana giderler.

Yeniden Hedefleme Nasıl Yapılır?

Yeniden hedefleme çalışmaları yaygın olarak siteye yerleştirilen piksel kodları ile yapılır. Kullanıcılar sitede piksel olan sayfalara girdiklerinde takibe alınmaya başlarlar. Kullanıcılar siteden ayrılıp başka yerlere gitseler bile piksel kodları sayesinde karşısına reklamlar çıkarılabilir. Google Adwords, Twitter ve Facebook’ta piksel kodlarıyla bırakılan çerezler sayesinde yeniden hedefleme reklamları yayınlanabilir.

Yeniden hedefleme çalışmalarının bir diğer yapım biçimi ise e-posta listeleridir. Sitelerin e-posta listelerinde olan kişilere yönelik özel reklamlar hazırlanabilir. Reklamlara yerleştirilecek bağlantılarla okunan maillerden geri dönüş elde edilebilir.

Dijital pazarlama süreçlerinde firmanız için en doğru stratejiyi hazırlamak için uzman ekibimizle daima buradayız. Bizimle iletişime geçerek dönüşüm oranı oldukça yüksek dijital reklamlara sahip olabilirsiniz.