Web Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Web site hızı ve performansı, siteye daha fazla ziyaretçi gelmesi için önemli bir zorunluluk haline geldi. Günümüz teknolojileri sayesinde web siteleri milisaniyelik hızlarla açılabildiğinden birkaç saniye içerisinde açılmayan siteler ziyaretçilerini kaybetmektedir. Ziyaretçiler açılmasını beklemek yerine daha hızlı açılan, benzer işi yapan başka bir sayfayı tercih etmektedir. 

Direkt gelir getirmesi beklenen veya ürün, hizmet tanıtımı için kullanılan siteler artık yüksek hıza sahip olmalıdır. Yükleme hızı düşük olan siteler Google tarafından arama sonuç sayfalarının alt sıralarına yerleştirilmektedir. Yani, web sitesi hızı SEO performansını etkileyen önemli bir etkendir. Ne kadar iyi bir SEO çalışması yapılırsa yapılsın site hızı rakiplerinkinden çok düşükse yapılan çalışmalar işe yaramayacaktır. 

Site Hızını Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Site hızının yükseltmek için yapılması gereken ilk adım doğru hosting seçimidir. Yüksek uptime süresine sahip hosting firmalarıyla çalışmak site açılma hızını doğrudan olumlu olarak etkiler. Kurumsal ve teknik açıdan yeterli firmalardan hosting hizmeti almak sitenin hızlı açılmasına her anlamda yardımcı olacaktır.

Yapılması gereken diğer bir adım ise önbellekleme çalışması yapmaktır. Önbellekleme ile sitenin birçok sayfası kullanıma hazır durumda olacağından kullanıcılar arama yaptığında çağrılması ve işlenmesi gerekmez ve sunucunun iş yükü azalır.

Sitelerin yavaş açılmasındaki en bilinen nedenlerden birisi görsel boyutlarıdır. Yüksek boyutlu görseller daha yavaş yüklendiğinden web site hızını düşürürler. Böyle durumlarda görseller optimize edilmelidir. Görselleri BMP ve TIFF formatlarında kullanmak yerine JPEG veya PNG formatlarında kullanın. Görsel boyutlarını gerektiği kadar düzenleyin.

Yapılabilecek diğer bir işlem ise içerik dağıtım ağı kullanmaktır. İçerik dağıtım ağları sayesinde arama yapılan bölgeye en yakın sunucudan web sitesi servis edileceğinden site yüklenme hızı oldukça düşer. 

Site yüklenme hızını yükselten diğer bir unsur ise kodlama hatalarıdır. Site temasında yer alan kodlama hataları düzeltildiğinde, site hızında gözle görülebilir değişim olacaktır. Bunun yanı sıra HTML, CSS ve JavaScript dosyalarını düzenlemek, fazlalıkları kaldırmak yine olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Dijital Türkiye olarak sektör deneyimimizi uzman ekibimizle birleştirerek şık, modern ve hızlı web siteleri tasarlıyoruz. Hemen bizimle iletişime geçerek sitenizde var olan sorunlar için destek alabilirsiniz.