SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan dijital sertifikadır. Bu sertifika web sitesinin kimliğini, konumunu ve şirket ismini şifreleyen anahtardır. SSL sertifikası alınmadan önce site url’sinde yalnızca hyper-text transfer protocol kısaltması olan http yer alırken sertifika alındıktan sonra url’de https bulunur. Siteyi ziyaret eden kişiler site url’sinin yanındaki kilit ikonuna tıkladıklarında güvenli bağlantı sağlandığını ve site sertifikasının geçerli olduğunu görebilirler.

SSL sertifikası, eskiden site sahiplerinin tercihine bağlıydı. Henüz yaygın bir teknoloji olmadığından pek çok site bu sertifikayı almaya gerek duymuyordu. Günümüzde ise bu sertifika artık zorunluluk haline geldi. Hala almak istemeyen web siteleri almayabilir ancak bu siteler ziyaretçilerin güvenini kaybetmekten kaçamazlar. SSL sertifikasının kullanımı yaygınlaştığı için sertifikaya sahip sitelerde ziyaretçiler kendilerini güvende hissedip düzenli olarak siteyi ziyaret etmektedir.

SSL Neden Gereklidir?

SSL, sitede yer alan bilgilerin siber saldırılardan etkilenmeden güvenli bir şekilde ziyaretçinin tarayıcısına aktarılmasını sağlar. Site sunucusu ve kullanıcı tarayıcısı arasındaki tüm bilgiler şifrelenerek iletildiğinden tam güvenlik sağlanmış olur.

Özellikle online ürün ve hizmet satışı yapan web siteleri güvenlik eksikliğine fırsat bırakmamalıdır. E-ticaret ve online satış sitelerinde yaşanabilecek herhangi bir güvenlik açığında marka adı zedelenecektir ve ziyaretçilerde güvensizlik oluşacaktır. Bu nedenle satış amacıyla kurulan web sitelerinin atması gereken ilk adım SSL sertifikası edinmek olmalıdır.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası sayesinde kullanıcıların tarayıcısı, sunucunun sertifikasına erişerek güvenli bir bağlantı kurulmasını sağlar. SSL sertifikasında yer alan bilgiler şu şekildedir:

  • Sertifika sahibinin adı
  • Sertifika sahibinin açık anahtar kopyası
  • Sertifika seri numarası
  • Sertifikanın sona erme tarihi
  • Sertifikayı düzenleyen kuruluşun imzası

SSL sertifikası alabilmek için dijital SSL sertifikası hizmeti sunan firmalarla iletişime geçmek gereklidir. Sertifika alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüm cihazlar ve işletim sistemleri tarafından tanıyor olmasıdır. SSL sertifikasının türü ihtiyaca uygun olarak seçilmelidir.

SSL sertifika ve ürünlerinde farklı özelliklere göre farklı fiyatlandırmalar yapılır. Sertifika alma sürecinde uzman birilerine danışmak isterseniz Dijital Türkiye daima yanınızda. Uzman ekibimizle dijital dünyada ihtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı oluyoruz.