Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, bir sosyal medya hesabının hitap edeceği kitleleri analiz eden, dijital pazarlama stratejilerini uygulayarak kitlelere ulaşabilen, doğru içeriklerle hesabı marka ruhuna uygun hale getiren çalışmadır. Sosyal medya yönetimi, kişisel sosyal medya kullanıcılığı ile karıştırılmamalıdır. Bir işletmenin veya markanın sosyal medya hesabını yönetmek profesyonel bir çalışma gerektirir. Hesapta yer alacak içeriklerin tasarımından, post açıklamalarına kadar pek çok ince detayın stratejik bir biçimde planlanması gerekir.

Günümüzde pek çok kişinin kişisel sosyal medya hesabı vardır. İnsanlar sosyal medya üzerinden ürün ve hizmetleri görerek satın alma alışkanlığını zaman içerisinde edinmiştir. Dijital pazarlamanın en önemli alanlarından birisi olan sosyal medya tek bir hamle ile milyonlarca kişiye ulaşabilme imkanı yaratır. Geleneksel pazarlama teknikleriyle binlerce lira ödenecek reklamlar, sosyal medya hesaplarından çok küçük tutarlarda veya ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetiminin belli başlı teknikleri vardır. Bir hesabı yönetirken tekniklerden faydalanılmazsa sosyal medyada istenilen başarı elde edilemez. Başarısız bir sosyal medya hesabı istenilen kitleye ulaşamaz, ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmaya aracı olamaz. 

Marka Analizi

Sosyal medya yönetiminin en önemli adımı marka analizidir. Markanın neler yaptığı, zayıf yanları, güçlü yanları, sektördeki etkisi, tecrübe düzeyi, daha önceki çalışmaları ve referansları gibi markanın varlığına ait tüm detaylar derinlemesine incelenmelidir. Marka analiziyle birlikte sektörde etkiyi artırıp daha çok kişiye ulaşmak adına stratejik adımlar belirlenmelidir.

Rakip Analizi

İşletme sosyal medya hesaplarının en büyük amacı rakip işletmelerden göre daha bilinir olmaktır. Sosyal medya hesabı yönetimi için rakip analizi yapmak çok önemlidir. Rakiplere göre hesabı yönetilecek olan işletmenin eksik yanları tespit edilerek sosyal medyadan bu yanların güçlendirilmiş hali aktarılmalıdır. Rakip sosyal medya hesaplarına göre daha şık, daha çok kişinin etkileşimde olduğu bir hesap yaratılmaya çalışılmalıdır.

İçerik Yönetimi

İçerik yönetimi, sosyal medya yönetiminin en kritik safhalarından birisidir. Başarılı içerikler hesapların hızla istenilen kişilere ulaşmasını sağlarken başarısız içerikler marka güvenilirliğini zedelemektedir. İçerik yönetiminde kaliteli içerik üretebilecek ekiplerle çalışılmalıdır.

Reklamlar

Tüm sosyal medya hesapları ücretsiz reklam yapabilmek için birer aracıdır. Ancak birçok sosyal medya hesabı ücretli reklam verebilme imkanını barındırmaktadır. Ücretli reklamlarla hesabı takip etmeyen kullanıcılara kolayca ulaşılabilir. Ücretli reklamlar planlanarak hazırlanmalıdır. Aksi takdirde işletme hesabına herhangi bir katkıda bulunmaz.

Türkiye’nin Çözüm Mühendisi, sosyal medya yönetiminde ihtiyaç duyduğunu çözümleri sizlere sunuyor. Uzman ekibimizle marka analizinden reklamlara kadar pek çok adımı sizler için planlıyor ve kaliteli içerikler üreterek sosyal medyada sizleri en iyi şekilde temsil edecek vitrinleri oluşturuyoruz.