Sesli Aramalar İçin SEO Nasıl Yapılmalıdır?

Akıllı telefonlara dahil edilen sesli asistanlar kullanıcıların arama alışkanlıklarını değiştirdi. Sesli asistanlar gelişip doğru sonuç vermeye başladıkça insanlar yazarak arama yapmak yerine konuşarak arama yapmayı tercih etmeye başladı. İnternette potansiyele sahip olmak isteyen herkesin yaptırdığı SEO çalışmaları artık sesli aramaları da kapsamaya başladı.

Kullanıcıların %52’inden fazlası web aramaları için sesli asistanları kullanıyor. SEO çalışmaları arama kriterlerine en uygun web sitesini oluşturmayı amaçladığından sesli aramaları göz ardı eden SEO çalışmaları eksiktir denilebilir. Sesli aramalara özel SEO çalışması yapmayan web siteleri ilerleyen zamanlarda büyük ziyaretçi kaybı yaşayacaktır.

Sesli Asistanlar İçin SEO

Sesli asistan teknolojisi ilk olarak Siri ile hayata geçmiş olsa da Google Voice Search, Alexa gibi daha pek çok asistan sıklıkla kullanılır. Sesli asistanlarla yapılan aramalar, yazılı aramalara göre daha uzun cümlelerle gerçekleşir. Sesli aramalar için yapılan SEO’da ilk adım kullanıcıların arama sorgularını tahmin etmektir. Seli arama sorguları genellikle insanların gündelik konuşma şekline uygun, soru cümlelerinden oluşur. Web sitelerine bu sorgular için de yazılı içerikler eklenmelidir. Sesli arama sorgularına özel içerik barındıran web siteleri ilk sıralarda çıkacaktır.

Eğer yerel için hizmet veren bir web sitesi ise lokal sayfalar doğru şekilde optimize edilmelidir. Google’ın harita özelliklerinden doğru bir şekilde faydalanıp yerele uygun içerikler çıkarılmalıdır.

Site yüklenme hızı arttırılmalıdır. Site ne kadar kısa sürede yüklenirse ziyaretçi o siteden hizmet almaya devam edecektir. Kullanıcıların sesli aramaları tercih etmelerinin en önemli sebebi tek tuşa basarak kısa süreli gerçekleşmesidir. Bir site uzun süre yüklenmediğinde kullanıcının isteğine aykırı düşmüş olur.

Tüm SEO modellerinde olduğu gibi sesli aramalar için SEO yaparken de analiz araçları olabildiğince aktif kullanılmalıdır. Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru olan Google’ın araçlarından kesinlikle faydalanılmalıdır. Arama sorgularında nokta atışları yapabilmek için Google Analytics ve Google Search Console gibi analiz araçları dikkate alınmalıdır. İçerik planları bu doğrultuda oluşturulmalıdır.

Sesli aramalarda kullanıcılar genellikle soru cümleleri kullandığından soru-cevap tarzı içerikler hazırlamak siteye yüksek ziyaretçi akışı sağlar. Hem kullanıcılar aradığı bilgiye ulaşır hem de içerik sayfasına yerleştirilen reklam ve aksiyonlarla hizmet veya ürün tanıtımı, satışı gerçekleştirilebilir.

Türkiye’nin dijital trendleri yakalayabilmesi için Dijital Türkiye olarak günümüz teknolojileri yakinen takip ediyoruz. Siz de her alanda web siteniz rakiplerinizden üst sıralarda olmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sitenize özel tavsiyelerimiz ve aksiyon planımızla sizi başarıya ulaştırmak için 7/24 çalışıyoruz.