Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, web sitesinin her cihaz ve ekran boyutuna uyumlu olduğu web tasarım türüdür. Sitede yer alan tüm bileşenler ekran büyüklüğüne göre konumlanarak var olan ekran boyutuna duyarlılık gösterir. Responsive tasarım için genellikle desktop, mobil cihazlarda görünümü test edilir.

Bir kullanıcı responsive olmayan bir siteye telefonundan girdiğinde sitede yer alan yazılar ve görseller, okuması çok zor halde duracaktır. Sitedeki menü ve butonları kullanmak kullanıcıyı uğraştıracaktır. Bu tarz durumlarla karşılaşan kullanıcılar, aynı sitede uğraşmak yerine başka bir siteye giderek ihtiyacı olan bilgi, hizmet veya ürünü almaktadır.

Responsive Web Tasarım Neden Önemlidir?

Günümüz koşullarında akıllı telefonların özellikleri çok iyi hale geldiğinden birçok kullanıcı bilgisayara ihtiyaç duymadan neredeyse her ihtiyacını akıllı cep telefonlarıyla karşılamaktadır. Bir web sitesi responsive olmadığında tüm bu ziyaretçileri kaybetmiş olacaktır. Artık aynı hizmeti veya ürünü sunan binlerce benzer web sitesi olduğundan, kullanıcılar en konforlu hissettikleri web sitelerinde zaman geçirir.

2010 yılından beri önemli bir ölçüt haline gelen responsive tasarım, artık profesyonelliğin temsili olarak düşünülmektedir. Kullanıcılar iyi görünen, daha konforlu ve ihtiyaçlarını karşılayan web sitelerinin profesyonel olduğuna dair fikir yürütür.

Eğer web sitenizin marka ve işletmenizin internetteki yüzü haline gelmesini istiyorsanız responsive tasarıma sahip olarak hangi cihaz çeşidine sahip olursa olsun tüm kullanıcıların sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece vermiş olduğunuz hizmete veya ürünün pazarlamasını çok daha fazla kişiye yapabilirsiniz. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa satışlarınızın artacağını göreceksiniz.

Responsive Tasarım Nasıl Yapılır? 

Responsive web tasarımı html ve css kodlarıyla hızlı bir şekilde yapılabilecek tasarımdır. Siteniz responsive tasarıma uygun değilse site kodlarına eklenecek bazı yeni kodlar sayesinde responsive tasarıma dönüştürülebilir. Bu sürecin web tasarım ve kodlama bilgisi yeterli düzeyde olan uzmanlar tarafından yürütülmesi gerekir.

Dijital Türkiye olarak vermiş olduğumuz tüm web hizmetlerinde responsive web tasarımını göz önünde bulundurmaktayız. Daha önce responsive olarak tasarlanmamış web sitelerini uzman ekibimiz yeniden düzenleyerek responsive hale getirir. Kullanıcıların web sitesinize yapacağı ziyaret sayısını arttırmak için daima sizlerin yanındayız.