Markalaşma Nedir?

Marka, bir işletmenin ürettiği ürün veya hizmettir. Markalaşma ise bir ürünü pazarlama teknikleri kullanarak potansiyel müşterinin zihnine yerleştirme sürecidir. Markanın fiziksel ve psikolojik etmenleri yaratılarak markalaşma tamamlanır. Çalışmalar sonucunda marka pek çok farklı kesim tarafından bilinir hale gelir.

Bir markanın fiziksel etmenleri logo, slogan, reklam müzikleri gibi unsurlardır. Başarılı markalaşan büyük markalar, kendilerine ait yazı tipleri ve renkler vs. belirleyerek ambalajdan reklama kadar her alanda bunları kullanırlar. Hatta bazı markalar koku duyusunu tetikleyecek çalışmalar da yürütmektedir. Ofislerinde kendilerine özel tek tip koku kullanan firmalar, müşterileri ile aralarında bağ kurmaya çalışmaktadır.

Markalaşma Süreci Nasıl Yürütülmelidir?

Markalaşma süreci stratejik olarak yönetilmesi gereken uzun soluklu bir süreçtir. Bir marka en başında sağlam bir şekilde inşa edilirse ilerleyen zamanlarda düzenlemelere gidilmek zorunda kalınmaz. Tanınır bir markanın yapacağı yenilikler riskli durumlar yaratabilir. Marka imajının olumsuz etkilenme ihtimali düşünülerek markalaşma süreci en başından iyi planlanmalıdır.

Markalaşma sürecinde ilk ve en önemli isim marka adı bulmaktır. İnsanların aklında kalabilecek ve hikayesi olan isimler daima daha başarılı olmuştur. Uluslararası ölçekte çalışmalar yapacak firmalar yabancı isimler tercih edeceklerse kelimenin farklı dillerdeki anlamlarına göz atmalıdırlar. Aksi taktirde çıkacakları yabancı pazarlarda hüsrana uğrayabilirler.

İkinci önemli unsur ise marka logosudur. Logolar insanlarda olumlu hisler oluşturmalıdır ve her alanda kullanıma uygun olmalıdır. Bazı markalar ana logonun benzer varyasyonlarını farklı alanlarda kullanmaktadır. Bu durum yanlış bir hamledir. Müşterilerin aklını karıştırır ve marka güvenimi sarsar.

İnsan beyninde en fazla yer eden cümle türlerinden birisi sloganlardır. Sloganlar dilden dile ulaşarak markanın reklamını yapmaktadır. Doğru slogan marka adı, marka logosu ve markanın imajıyla bütünleşebilen slogandır.

Markanın temel unsurları tamamlandıktan sonra marka kimliği oluşturulmaya başlanabilir. Marka kimliği oluşturulurken yapılan işle hedef kitlenin uyumunu çok dikkat edilmelidir. Markanın karakteristik yönleri ön plana çıkarılmalıdır. 

Markalaşma sürecindeki bir diğer önemli adım hedef kitle seçimidir. Hedef kitle seçilirken pazar araştırılması yapılmalıdır. Pazardaki en karlı müşteri kitlesi belirlenerek onlara hitaben çalışılmaya başlanmalıdır. İlk hedef kitleden başarılı sonuçlar alındıktan sonra hedef makası yavaş yavaş genişletilmelidir. Daha fazla kişiye ulaşabilmek için marka konumlandırma çalışmaları yapılmalıdır. İnsanların akıllarında ye tutabilmek için pazarlama tekniklerinden yararlanılmalıdır. 

Dijitalde markanızı sıfırdan yaratmak mı istiyorsunuz? Yoksa var olan markanızın daha tanınır hale gelmesini mi istiyorsunuz? Dijital Türkiye uzman ekibi, marka yönetimi hizmetiyle daima yanınızdadır. Hemen bizimle iletişime geçerek markanıza özel yürüteceğimiz çalışmalardan haberdar olabilirsiniz.