Landing Page Nedir?

Landing page, kullanıcıların internette veya sosyal medyada herhangi bir bağlantıya tıklayarak ulaştıkları varış sayfasıdır. Kullanıcılar bu sayfaya vardıklarında, reklam veya haberin detaylı hali ile karşılaşırlar. Bu sayfanın amacı aksiyon almaya yönelik olduğundan dijital pazarlama açısından oldukça kıymetli bir enstrümandır. Landing page sayesinde ziyaretçiler esas siteye çekilebilir ve site arama sonuçlarında üst sıralara yükselebilir.

Varış sayfaları açılış ve karşılama amacıyla özel olarak tasarlanırlar. Web sitesinde yer alan diğer sayfalar gibi olmak zorunda değildir. Bu sayfada farklılıklara yer vererek ziyaretçiler bir eyleme yönlendirilebilir. Dikkat çekici ve pozitif algı yaratan unsurlar barındırması, web sitesinde sunulan hizmetin daha çok kişiye ulaşmasını, yüksek satış yapılmasını sağlayacaktır.

Landing Page Neden Gereklidir?

Landing page kullanımı, dönüşüm oranını arttıran etkili bir yöntemdir. Markanızı ve kendinizi daha iyi tanıtabilmeniz, ifade edebilmenizi sağlar. Burada ziyaretçiler ile etkili bir iletişim kurabilirseniz, onları sadık müşterilere dönüştürebilirsiniz. Yaratıcı lading page oluşturma süreci bir defaya mahsustur ancak aynı sayfayla binlerce kişiye hizmetinizi oluşturabilirsiniz.

Landing page kullanımı genellikle iki türlüdür. İlki, reklam açılış sayfası olan varış sayfaları; ikincisi ise siteye ziyaret edenlerin karşısına ilk çıkan açılış sayfaları. Kullanım amacına göre farklı olarak hazırlanmış landing pageler marka imajınızı destekleyecektir.

Etkili Bir Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Landing pageler dönüşüm oranı ile ölçülebilirler. Dönüşüm oranı yüksek olan sayfalar başarılı yani etkili sayfalardır. Etkili bir landing page oluştumanın ilk adımı sayfanın amacı ve hedefine karar vermektir. Sayfa hangi amaçla oluşturulacak ve hedef kitlesi kimler olacak doğru bir şekilde belirlenmelidir.

Amaç ve hedef kitle belirlendikten sonra hedef kitleye yönelik, ilgi çekici ve çarpıcı şekilde sayfa tasarlanmalıdır. Sayfanın sade ve anlaşılır tasarlanması çok önemlidir. Eğer karmaşık bir şekilde tasarlanırsa ziyaretçiler istedikleri bilgiyi hemen fark edemediklerinden sayfadan ayrılabilirler. Tasarım aşamasında başlıklar, görseller ve içerikler bir bütün olarak hazırlanmalıdır.

Landing pageleri etkili olabilmesi için bir diğer önemli adımda sayfa açılış hızının yüksek olmasıdır. Sayfa yavaş açıldığı taktirde pazarlama çalışması yarıda kalacaktır. Ayrıca sayfaya aksiyona yöneltecek unsurlar bulunmalıdır. Örneğin, “Hemen Tıkla” gibi CTA butonları ziyaretçilerin müşteri olmasını sağlayacak kilit noktadır.

Etkili landing pageler oluşturup daha fazla kişinin sitenize ve hizmetlerinize ulaşmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimizle birlikte en fonksiyonel ve kullanıcı dostu tasarımları yapmaktayız.