Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design) Nedir?

İşletme ve markaların büyük bir çoğunluğunun internette var olabilmek için web sitesi açmasıyla birlikte, internette yaşanan rekabet hızla arttı. Bir web sitesinin bu rekabetten sıyrılıp daha fazla kişi tarafından ziyaret edilebilmesi için kullanıcıları memnun etmesi gerekir.

Kullanıcı deneyimi tasarımının asıl işlevi arayüz tasarımı yapmak değildir. Kullanıcıların site üzerindeki etkileşimin nasıl olacağını belirlemektir. UX tasarımcılar daima olası sorunlara tasarımlarıyla çözüm ararlar. 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Süreci Nasıl İşliyor?

Dijital platformlarda pek çok aktör bulunmaya başladığından beri kullanıcı deneyimi tasarımı tercihten çok zorunluluk haline gelmiştir. Kullanıcıların aynı ürün veya hizmeti onlarca firmanın web sitesinde bulabilmesi, kullanılabilirliği zor, tasarımı işlevsiz sitelerin zamanla ziyaretçisinin azalmasını sağlamıştır.

Kullanıcı deneyimi tasarımı süreci birçok soru sorup bu sorulardan alınan yanıtlar neticesinde ilerliyor. Tasarıma başlarken yapılması gereken ilk adım ise web sitesinin amacını belirlemektir. Siteye gelen kullanıcıların ne yapmasını istediğini bilmek site akışını oluşturacaktır. 

Siteyi ziyaret etmesi gereken potansiyel kitle iyi analiz edilmelidir. Yaş aralığı, mesleği, alışkanlıkları gibi detaylı bir incelemenin ardından site varlığı oluşturulmalıdır. Kullanıcı deneyimi tasarımı yaparken sitenin her bir sayfasının anlaşılır olduğuna dikkat edilmelidir. Sitede genel bir bütünlük oluşturulmalıdır ve sayfa geçişleri dahi bu bütünlüğe uymalıdır.

İşine dijital olarak devam eden bir işletmenin web sitesi tasarlanıyorsa satmış olduğu ürüne veya sunmuş olduğu hizmete göre call to action butonlar eklenmelidir. Eyleme doğru akış sağlanmalıdır. 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımının Sahip Olması Gereken Özellikler

  • Kullanıcı Odaklı: Başarılı bir UX tasarım, kullanıcıya odaklanarak onun istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenir.
  • Tutarlılık: Kullanıcı deneyimi tasarımında her bir sayfa birbiriyle tutarlı olmalıdır. Tüm sayfalarda ve ürünlerde aynı işlevsellik hakim olmalıdır.
  • Hiyerarşi: Hangi sayfanın nerede olacağı, bir butona tıklandığından nereye gidileceği en başında belirlenmelidir.  Web sitesinin sayfaları doğal bir şekilde akmalıdır ki hiyerarşi görünmez hale gelmelidir. 
  • Bağlam: Kullanıcıların web sitesine ulaşabilmek için kullandığı bağlamlara dikkat edilmelidir. Farklı cihazların ekran boyutları düşünülerek tasarımlar yapılmalıdır.
  • Erişilebilirlik: Tasarım tüm insanları düşünerek kullanımı kolay bir biçimde hazırlanmalıdır. Engelli bireylere dahi eşit erişim imkanı sunmak için düzenlemeler yapılmalıdır.

Fiziksel markanızı dijitale taşırken kullanıcılarınızı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçerek kullanıcı deneyimi ön planda olan, hayalinizdeki web sitesine sahip olabilirsiniz. Dijital Türkiye olarak ürün ve hizmetlerinizi kullanıcılara en kolay şekilde tanıtabileceğiniz dijital varlıklar oluşturmaktayız. 

Web tasarım hakkında daha fazla bilgi almak için Web Tasarım (https://dijital.tc/blog/231/web-tasarim), Responsive Web Tasarım (https://dijital.tc/blog/235/responsive-web-tasarim-nedir-) ve Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalıdır? (https://dijital.tc/blog/244/kurumsal-web-sitesi-nasil-olmalidir-) başlıklı bloglarımızı okuyabilirsiniz. 

Ayrıca ihtiyaçlarınıza göre tasarladığımız birbirinden şık ve uygun fiyatlı web tasarım paketlerimizi buradan (https://dijital.tc/kategori/3/web-tasarim) inceleyebilirsiniz.