İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

İçerik yönetim sistemi, web sitelerinde yer alan içeriklerin yönetiminin yapılabildiği sistemlerdir. İngilizce açılımı contents management system olan bu sistem, içerik üzerinde düzeltme ve yenilemeler yapmaya olanak sağlar. İçerik türü video, görsel, ses veya yazı olabilir. Her türden içeriğin eklenip kaldırılmasından başlayarak tüm kontrolleri sistem yöneticisine ait olur.

İçerik yönetim sistemi, tek bir kişi tarafından kullanılmak zorunda değildir. Gün içerisinde binlerce içerik girişi yapan sitelerin tek bir yöneticiyle bu işi sürdürmesi düşünülemez. Bu durumu göz önünde bulunduran cms çoklu yönetici imkanı sunar. Yani aynı web sitesinin içeriklerini birden çok yönetici düzenleyebilir. Böylece zaman ve iş gücü daha tasarruflu kullanılabilir.

İçerik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır? 

İçerik yönetim sistemi yazılım bilgisi olmayan kişiler için kurtarıcı niteliktedir. Kolay kullanıma sahip bu sistemler, içeriklerin yerleştirilmesi ve yönergeler çerçevesinde işleme tabi tutulması temeline dayalı olarak çalışır. Bu sistemler güncellemeleri otomatik olarak aldıkları için site bakımları otomatik olarak gerçekleşir. Böylece uzman bir web geliştiriciye ihtiyaç duyulmadan site güncel tutulabilir.

İçerik yönetim sistemleri, içerikleri kategorize edip planlama yapma imkanı sunar. İçerik takvimi hazırlanarak zamanı geldiğinde otomatik içerik paylaşımı gerçekleştirilebilir. Birçok içerik yönetim sistemi raporlama özelliğine sahip olduğundan içerik gidişatına bağlı raporlar vakit harcanmadan elde edilebilir.

İçerik yönetim sistemleri SEO bazlı çalışmalar yapmaya da başlamıştır. Sistemde yer alan anahtar kelime yönetimi özelliğiyle paylaşımlar hedef kitleye daha kolay bir biçimde ulaşır. Güvenlik açısından da oldukça gelişmiş olan bu sistemler çökme riskine karşı önleyici önlemlere sahiptir.

İçerik Yönetim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

İçerik yönetim sistemleri bireysel kullanıcı ve şirket kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda birden çok çeşide ayrılarak gelişmiştir. İçerik yönetim sistemi çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Component CMS: Türkçesi bileşen içerik yönetim sistemidir. Belli bir fonksiyonalite içeren yapıdaki içeriklerin yönetimi için kullanılır.
  • DMS: Dosya içerik yönetim sistemi anlamına gelir. Dosya biçimindeki tüm içeriklerin yönetimini sağlar.
  • Enterprise CMS: Şirketlerin doküman, belge, şirket kayıtlarını yönettikleri sistemdir.
  • Media CMS: Müzik, resim, video şeklindeki medya içeriklerin yönetimini sağlayan sistemdir.
  • Mobile CMS: Mobil cihazlardan içerik yönetimi yapılmasını sağlayan sistemdir.
  • Web CMS: Basit ara yüzlü html kullanarak yükleme yapan içerik sistemidir. 

Bireysel veya işletme web sitenizin içeriklerini kolay bir şekilde yönetmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dijital Türkiye, güncel teknoloji bilgisine sahip uzman ekibiyle dijital dünyada yardımınıza koşuyor.