İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, marka tarafından belirlenmiş kitleyi çekebilmek, hedef kitleyi müşteri haline dönüştürebilmek için hazırlanmış değerli içeriklerin oluşturulması ve yayılmasını temel alan pazarlama tekniğidir. İçerik pazarlaması, müşteri kitlesine istediği bilgiyi vererek firma ürün ve hizmetlerine yönelimlerini sağlamayı amaçlamıştır. Markalar yatırım getirisi alabilmek için müşterilere değerli içerikler sunar.

İçerik pazarlaması, dijital pazarlamanın sık kullanılan bir yöntemi haline gelmiş olsa dahi bu yöntemi kullanan birçoğu kaliteli içerikler ortaya koymadığından müşteri dönüşü sağlanamamaktadır. Her 10 tüketiciden 7’si ihtiyaçları olan bir ürün veya hizmet hakkında blog veya makale okuyarak, video izleyerek, görsel içerikleri inceleyerek bilgi sahibi olmayı tercih ediyor. Kısacası, kaliteli içerik hazırlanmadığında potansiyel müşterilerin %70’ine yakını kaybedilebilir.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması hakkında doğru bilinen en büyük yanlış, içerik pazarlamasının ürün satışı yaptığı sanılmasıdır. Ancak içeriklerin böyle bir niteliği yoktur. İçerikler ürün hakkında bilgi vererek satın almaya yönlendirici davranışları tetikler; yani müşteriyi yönlendirir. İçerik pazarlamasına karar verildiğinde “ihtiyacı olan bilgiyi sunarak müşteriyi yönlendir” ilkesi çerçevesinde içerikler yaratılmalıdır.

İçerik pazarlaması planlanmış bir süreçle yapılmalıdır. Öncelikle hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitle belirlendikten sonra hedef kitleyi tanımaya yönelik analiz çalışmaları yapılmalıdır. İşletmenin ürün veya hizmeti ile doğrudan veya dolaylı yolda ilgileri üzerine giderek içerik konuları netleştirilmelidir.

Ardından hedef kitleye nasıl bir mesaj verileceğine karar verilmelidir. Hangi ihtiyaca çözüm oluşturulduğu detaylandırılmalıdır. İçeriğin tüm bölümlerinde reklam ögeleri oluşturmak doğru bir tutum değildir. İçeriğin bir veya iki yerinde tanıtım yapan, aksiyona iten ögeler yer almalıdır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak içerikler hazırlanmalıdır.

İçerik pazarlaması hakkında yaygın bilinen bir yanlış ise, içerik pazarlamanın yalnızca yazılı içeriklerle yapıldığıdır. İçerik pazarlaması web sitelerine yalnızca blog kısmı eklenerek yönetilecek bir yöntem değildir. Tabi ki bu da belli bir kesim için yeterlidir; ancak daha fazla kişiye ulaşmak isteyenler farklı türdeki içerikleri farklı mecralardan yaymalıdır. İçerik pazarlamasında en sık kullanılan içerik türleri; bloglar, e-dergiler, e-kitaplar, vaka analizleri, araştırma raporları, haber bültenleri, videolar, online etkinlikler, online seminerler, fotoğraflar, forumlar vb.dir.

İçerik Pazarlaması Süreci Nasıl Ölçülebilir?

Günümüzde satın alma davranışlarının %93’ü online aramalar ile başlamaktadır. İçerik pazarlaması süreci doğru planlanıp düzenli olarak ölçülürse küçük maliyetli yatırımlarla büyük müşteri kitlelerine hitap edilebilir. İçerik pazarlaması sürecinin ölçülmesi için kullanılan platformun istatistikleri raporlanmalıdır. Böylece müşterilerin hangi konulara daha fazla ilgi duydukları veya ihtiyaçları olduğu görülebilir. Bir sonraki içerik üretimi aşamasında bu istatistiklerden yararlanılarak ileriye dönük karlı yatırımlar oluşturabilir.

İçerik pazarlaması çok kıymetli ve uzmanlar tarafından yürütülmesi gereken bir pazarlama yöntemidir. Hitap ettiğiniz kitleye değer katmak ve daha fazla müşteriye ulaşmak istiyorsanız sizin için buradayız. Dijital denilince ilk akla gelen firma Dijital Türkiye, dijital dünyada ihtiyaç duyduğunuz uzman desteğini sizlere sunuyor.