Hosting Nedir?

Web sayfalarına ait tüm dosyaların her gün saklayıp erişime açan, barınma alanı olarak kullanılan veri merkezlerine hosting denir. Veri merkezleri yüksek performanslı bilgisayarlar ve yüksek hızda internet bağlantısına sahiptir. Böylece bir web sitesi 7 gün 24 saat erişime açık olur.

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting web sitelerinde yer alan tüm sayfa, dosya ve içeriklerin saklanmasını sağlar. Hosting bir sunucu hizmetidir. Arama motorlarında arama yapan kullanıcıların önüne ilgili sayfaları çıkarır. Bir web sitesini yayınlayabilmesi için hosting hesabı olması gerekir.

Hostingin çeşitli türleri vardır. Veri merkezlerinde bulunan bilgisayarın işletim sistemine göre Linux hosting ve Windows hosting olarak iki farklı çeşit vardır. İşletim sistemi hosting çeşitliliği yaratan tek neden değildir. Hostingler paylaşım türüne göre dedicated server, VDS, VPS ve shared web hosting olarak dörde ayrılır.

Cloud Hosting Nedir?

Hosting çeşitleri yukarıda bahsedilenlerle sınırlı değildir. Sitelerin ve işletmelerin ihtiyaçlarına göre başka hosting hizmetleri de oluşturulmuştur. Bu hizmetlerden birisi de cloud hostingdir. Türkçeye bulut sunucu olarak çevrilen bu hosting çeşidinde veri merkezleri sanal sunucular kullanılır. Bulut teknolojisine bağlı veri merkezleri sistem ihtiyaç duyduğunda fiziksel server değişimine gerek kalmadan istenilen değişimlerin yapılabilmesini sağlar.

Hosting Nasıl Alınır? 

Hosting almak için hosting satışı yapan firmalarla temasa geçmek gerekir. Hosting firmalarından para karşılığında sunucu merkezlerinde yeterince depolama alanı alınır. Sonradan ihtiyaç duyulan alan artarsa hosting paketi arttırılabilir.

Hosting Kiralama Nedir?

Web siteleri kısa bir süre yayında kalacağı zaman hosting hizmetinden faydalanıp sunuculardan alan satın almak maliyeti yüksek bir iş olabilir. Hosting kiralama hizmeti tam da bu durumlar için düşünülmüş aylık ödemelerle sağlanan sunucu hizmetidir. Kiralık sunucularla satın alınan sunucular arasında işlev ve faaliyet olarak herhangi bir fark yoktur.

Hosting Yenileme Nedir?

Hosting firmaları, sağladıkları hosting hizmetini belli bir plana göre sunarlar. Bu planların süresi, fiyatı, depolama alanı ve çeşitli özellikleri farklıdır. Hostingin süresi dolduysa ancak web sitesinin yayında kalması gerekiyorsa hosting yenileme yapılmalıdır. Web sitesi için şu anda var olan hosting paketi yetersiz geliyorsa yine yenilemeye gidilmelidir.

İnternette bir web sitesi yayınlamak istiyorsanız ancak hosting süreci size çok karmaşık geliyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çözüm Mühendisi, dijital sorunlarınıza çözüm üretebilmek uzman ekibiyle sürekli olarak çalışıyor.