Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO kullanıcıyı ön planda tutan, kullanıcı memnuniyetini baz alan SEO çalışmasıdır. Holistik SEO, bütünsel yaklaşımıyla geleneksel SEO’dan ayrışır. Anahtar kelimeler, backlinkler ve diğer SEO çalışmalarıyla Google’ın panda ve penguen algoritmalarına yönelik hareket edilir.

Holistik kelimesi bir şeyin parçalarının birbirinden yakından bağlantılı olarak açıklanabilir olması anlamına gelir. Anlamından yola çıkılarak sadece anahtar kelimelerle değil, çok daha kapsamlı bir çalışma yürütülmesi gerektiği anlaşılır. Bu SEO yönteminde potansiyel kullanıcıların hareketlerine göre kurgu yapılır. Kullanıcı baz alındığından daha doğal ve akılda kalıcı çalışmalar ortaya konur. 

Holistik SEO Nasıl Yapılır?

Holistik SEO çalışması yaparken geleneksel SEO’da olduğu gibi anahtar kelime seçimi gerçekleştirilmelidir. Ancak anahtar kelime seçerken kullanılan kriterler farklıdır. Geleneksel SEO’da arama hacmi ve alaka düzeyine dikkat edilir. Holistik SEO’da ise kullanıcıların kullandığı kelimeler baz alınır. Ziyaretçilerin tercih ettiği uzun kuyruklu kelimeler bu çalışmada oldukça kıymetlidir.

Holistik SEO’da en önemli noktalardan birisi güncel olmaktır. Siteye aima güncel içerikler eklenmelidir. Düzenli bir içerik planının takip edilmesi web site trafiğini doğrudan etkileyecektir. 

Doğru backlink çalışması yapılarak doğal trafik akışı elde edilebilir. Backlink çalışması site içerisinde yapılabileceği gibi diğer site ve platformlar üzerinden de yapılabilir. Marka ile benzer işleri yapan veya ilişkili olan içeriklere sahip sitelerden backlink almak site sıralamasını yükseltecektir.

Sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanmak holistik SEO çalışmalarının en önemli destekçilerinden birisidir. Siteye eklenen içerikler mutlaka sosyal medya hesaplarından yayınlanmalıdır. Ayrıca ilgi çekici tasarımlar yapılarak geniş bir kitleye hitap edilmelidir.  

Holistik SEO Çalışmalarında Sık Yapılan Hatalar?

Holistik SEO çalışma popülerleştiği için web sitesinin daha fazla kişiye ulaşmasını isteyen herkes bu tekniğe yönelmeye çalışmaktadır. Süreci yanlış yönetenler istediği başarıyı yakalayamamaktadır. 

Holistik SEO çalışmalarında sık yapılan hatalardan birisi web sitesi ve marka kimliğiyle alakalı olmayan içerikler paylaşmaktır. Sitenin haber bülteni veya bloğunda yer alan alakasız içerikler ziyaretçi trafiğini azaltacaktır.

Sık yapılan diğer bir hata ise rakip analizinin doğru bir şekilde yapılmamasıdır. Rakip siteler detaylı bir şekilde analiz edilmeden arama sonuçlarında onlarla rekabet etmek beklenmemelidir. Başarılı bir holistik SEO çalışması için rakiplerin siteleri, sosyal medya hesapları, kullandıkları link yapıları ve aldıkları backlinkler dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir.

Dijital pazarlama çalışmalarında uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız, daima buradayız. Bizimle iletişime geçerek dijital dünyada daha güçlü bir profile sahip olabilirsiniz.