Google AMP Nedir?

Accelerated Mobil Pages (AMP), Türkçe “hızlandırılmış mobil sayfalar” anlamına gelir. Google tarafından hazırlanmış yönergelerle mobil sayfaların daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayan kodlama yöntemidir. AMP standartlarına uygun kodlanmış ve Google tarafından doğrulanmış sayfalar, Google ön belleğinde saklanarak arama motoru kullanıcılarına daha hızlı bir şekilde servis edilir.

Google AMP, kullanıcıların çeşitli sebeplerden dolayı sayfada bulunan ürün, hizmet veya içeriğe erişmeden sayfayı terk etmesi durumunun önüne geçilmesini sağlar. AMP, açık kaynak kodlu bir proje olduğundan isteyen herkes bu kodları sayfalarına entegre edebilir. Tabi ki entegrasyon sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için uzman yazılımcılardan destek alınmalıdır. 

Google AMP’nin SEO Açısından Önemi 

SEO çalışmaları arama motoru algoritmalarını göz önünde bulundurarak site ve sayfaları daha üst sıralara taşımayı amaçlayan çalışmalardır. Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru Google olduğundan SEO çalışmalarında Google’a ayrı özenli davranılır.

AMP, Google sıralamalarında üst sıraya çıkmak için temel bir kriter değildir. Ancak, AMP yönergeleri siteyi SEO açısından olumlu olarak destekler. Yani AMP uygulanmış sayfa üst sıralarda yer alacak diye bir koşul yoktur; doğru AMP uygulanmış bir sayfa üst sıralarda kendine yer bulacaktır.

Google AMP standartlarının temel başlıkları şöyledir:

  • Tasarım
  • Doğrulama
  • Bulunurluk
  • Yapısal veri
  • Durum

AMP tasarım aşamasını bazı html kodlarını yerleştirerek tamamlayabilirsiniz. Sayfa Google tarafından doğrulandıktan sonra erişilebilir ve arama motorlarına açık hale gelmelidir. Sayfaya daha fazla kişinin ulaşmasını istediğinizde yapısal veri kullanarak daha zengin bir içerik yaratabilirsiniz.

Google AMP çalışmalarının doğru bir şekilde sonuçlandığını görmek için Google Search Console kullanabilirsiniz. Search Console aracılığıyla sayfalarda bulunan hataları tespit edebilirsiniz. Tespit ettikten sonra sayfalarda yapacağınız iyileştirmeler ziyaretçi trafiğini artıracaktır.

Google AMP’nin Faydaları

Siteleri AMP uyumlu hale getirmek site trafiği açısından oldukça önemlidir. Mobil cihaz kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır. Artık insanlar arama motorlarını en fazla mobil cihazlarda kullanmaktadır. Google AMP sayesinde ağırlıklı olarak mobil kullanana kullanıcılar kaybedilmez ve site trafiğine dahil edilebilir. Bu durum dönüşüm odaklı performans bekleyen sitelerin çok işine yarar.