Google Ads Nedir? Google AdWords Nedir?

Google Ads, Google arama motorunda, Ads ortağı sitelerde ve YouTube’da işletme reklamı yapan online pazarlama aracıdır. Google Ads’de reklam veren işletmeler, reklam sonucunda aldıkları geri dönüşleri takip edebilirler. Google ADS, işletme ve marka reklamları için en iyi dönüşleri sunan araçtır. Bir günde milyarlarca kişinin arama motorlarını kullandığı, web sitelerini ziyaret ettiği, YouTube’da vakit geçirdiği bugünlerde Google ADS dijital pazarlamanın temel taşlarından biri haline gelmiştir.

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Oldukça etkili olan Google reklamları daha fazla kitleye hitap edebilmek için farklı modeller kullanmaktadır. Google reklam modellerinden işletme için en uygun olanları tercih edilerek doğru reklam planı hazırlanmalıdır.

Google reklam modelleri şu şekildedir:

  1. Arama ağı reklamları: Arama ağı reklamları, arama motorlarında kullanıcıların sorguları sonucu web sitelerinin üst sıralara taşındığı reklam modelidir. İnternet kullanıcıların tamamına yakını herhangi bir konuda arama yaptığında ilk sayfada çıkan aramalara göz atarak ihtiyaçlarını giderir. Bu nedenle ilk sayfada ve üst sıralarda yer alan web siteleri daima en fazla ziyaretçiye sahip olur.
  2. Görüntülü reklam ağı: Görüntülü reklam ağı, verilen reklamın Google ile anlaşmalı olan web sitelerinde yayınlanmasıdır. Bu reklam modeli sayesinde işletmeler, 2 milyondan fazla web sitesinde reklamlarını yapabilir.
  3. Alışveriş reklamları: Google Merchant Center hesabı bulunanların ürünleri için alışveriş kampanyaları düzenlemesini sağlayan reklam modelidir.
  4. YouTube reklamları: Sosyal paylaşım platformu olan YouTube’da videoların çeşitli bölümlerinde reklamlar yer alır. Bunun yanı sıra YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğundan, bu platformda metin reklamları da gösterilir. 
  5. Yeniden pazarlama reklamları: Google Ads’nin anlaşmalı olduğu site ve platformlarda, kullanıcıların daha önce arama yaptığı konular hakkında reklam gösterilmesidir. Kullanıcıların halihazırda merak ettiği konular hakkında reklam görmeleri, reklama tıklayarak reklam sahibine ulaşmalarını sağlar. Özellikle e-ticaret için en iyi sonuçları veren reklam modellerinden birisidir.

Google ADS Reklam Maliyeti Ne Kadar?

Google ADS reklamlarının maliyetleri reklam verenlerin sunmuş olduğu bütçeye bağlıdır. Reklam verenler Google Ads üzerinden kampanya oluşturarak günlük maksimum harcama sınırı belirleyebilir. Google Ads, sınıra ulaşıldığında reklamları göstermeyi sonlandıracaktır. Böylece işletmelere beklenmedik ekstra maliyetler çıkmaz.

Reklam maliyetleri tıklanma başına, görüntülenme başına gibi çeşitli kriterlere bağlı olarak değişir. Maliyet konusunda firmalar oldukça dikkatli bir şekilde plan hazırlamalıdır. Stratejik olarak hazırlanmayan planlar maliyete göre düşük geri dönüşler sağlar.

Çözüm Mühendisi olarak işletme ve markanıza en uygun Google Ads startejisini oluşturarak en düşük maliyete yüksek geri dönüşlü reklam kampanyaları hazırlıyoruz. Bizimle iletişime geçerek işletmenizi uygun maliyetlere web dünyasında daha fazla kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.