Google ADS Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Google ADS reklamları anahtar kelimelerle oluşturulan reklam modelidir. Anahtar kelimeler, kullanıcıların yaptıkları aramalarla reklamları eşleştirmek için kullanılır. Anahtar kelime eşleme türleri, arama motorunda kullanıcıların yaptığı aramalara hangi reklamların gösterileceğini belirler. Dijital reklamların doğru hedef kitleye ulaşması için uygun anahtar kelime eşleme modeli tercih edilmelidir.

Geniş Eşleme

Geniş eşleme daha fazla çeşitlilikte kullanıcıların aramasıyla reklamları eşleştirmek için kullanılan modeldir. Serbest eşleme yapısına sahip olan bu model, kullanıcının aramasıyla anahtar kelimenin birebir uyuşmasını beklemez. Yazım yanlışı, kelimenin eş anlamlısı, kelimenin diğer varyasyonlarını kullanarak reklamları kullanıcıların karşısına çıkarır.

Örneğin, “web tasarım firması” anahtar kelime olarak seçildiğinde, kullanıcıların “hemen web tasarım hizmeti”, “reponsive web tasarım”, “Antalya web tasarım” gibi aramalarında reklam görünecektir. 

Geniş eşleme kullanarak başarıyı elde edebilmek için kullanıcıların son arama etkinlikleri, web sitesinin açılış sayfasının içeriği, benzer anlamlara gelen diğer anahtar kelimeler iyi tahlil edilmelidir.

Sıralı Eşleme

Sıralı eşlemede anahtar kelimenin tam olarak yer aldığı aramalara reklam gösterilir. Anahtar kelimenin başına veya sonuna herhangi bir kelime gelebilir ancak anahtar kelime eksiksiz bri şekilde arama sorgusunda yer almalıdır. Yazım hataları, tekil-çoğul kullanımlar, kısaltmalar gibi varyasyonlar reklamın gösterilmesinin önüne geçmez.

Örneğin, “dijital pazarlama” anahtar kelime olarak seçildiğinde, kullanıcıların “dijital pazarlama teknikleri”, “online dijital pazarlama eğitimi”, “dijital pazarlama ajansı” gibi aramalarına reklamlar çıkacaktır.

Sıralı eşlemede reklam yalnızca anahtar kelimenin geçtiği aramalara gösterildiğinden, ürün ve hizmet tanıtımı için geniş eşlemeye göre daha başarılıdır.

Tam Eşleme

Tam eşlemede arama sorgusu, anahtar kelime veya anahtar kelimeyle aynı anlama gelen varyasyonu ile tam olarak eşleşir. Bu eşleme türü, en kısıtlayıcı eşleme türüdür. Reklamı hangi kullanıcıların görüntüleyebileceği konusunda en fazla kontrol veren türdür. 

Örneğin, “kadınlar için ayakkabılar” anahtar kelime olsun. Reklamın gösterilebileceği arama sorguları “kadın ayakkabı”, “kadın ayakkabıları”, “ayakkabı kadın”, “kadın için ayakkabı” şeklinde olur. “kadın spor ayakkabıları” aramasına reklam gösterilmez.

Google ADS hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak (https://dijital.tc/blog/225/google-ads-nedir-google-adwords-nedir-) ilgili bloğumuzu okuyabilirsiniz. 

Dijital Türkiye olarak dijital ihtiyaçlarınıza en doğru çözümleri üretmeye çalışıyoruz. Bilgi teknolojileri alanındaki deneyimlerimizi işletme ve markalarınızı dijitalde daha iyi temsil etmek için kullanıyoruz. Hemen bizimle iletişime geçerek firmanızı üst sıralara taşıyacak Google ADS reklamını verebilirsiniz.