E-Ticaret

E-ticaret, ticaretin online platformlarda elektronik olarak yapılmasıdır. Web siteleri ve mobil uygulamalardan ürün veya hizmet alışverişi yapma biçimidir. Geleneksel ticarette ürün ve hizmetler yerel müşterilere ulaştırılırken e-ticaret evrensel kitlelere hitap edebilmeyi sağlar. E-ticaret yapısını sağlam bir şekilde inşa edebilmiş olan her platform, yalnızca yurt içine değil yurt dışına da ürün ve hizmet satışı gerçekleştirebilir.

E-ticarette iletişim, pazarlama, satım, ödeme, alım gibi işlemlerin tamamı elektronik cihazlar vasıtasıyla gerçekleşir. Tüm bu niteliklerinden dolayı e-ticaret platformları sanal mağazalar olarak adlandırılır. Sanal mağazalar sayesinde firmalar ürünlerini kolayca tüketiciye ulaştırır. Tüketiciler de ihtiyaç duydukları ürünleri saniyeler içerisinde satın alabilir. Yani e-ticaret hem satıcılar hem de alıcılar için faydalıdır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret küçük ve orta ölçekli işletmelerin, markalarını yerellikten kurtararak daha çok kişiye duyurmaları için en uygun ticaret şeklidir. E-ticarete dair en büyük yanılgılardan birisi sadece fiziki mağaza sahiplerinin e-ticaret yapabileceğidir. Halbuki e-ticaretin amacı fiziki zorunlulukları ortadan kaldırarak herkesin ticarette yer alabilmesini sağlamaktır.

E-ticaret yapmak için öncelikle hangi ürün veya hizmetlerin satılacağına karar verilmelidir. Karar aşamasında sektörün büyüklüğüne ve tüketicilerin ihtiyaçlarına dikkat edilmelidir. Hangi ürünün satılacağına karar verildikten sonra bir e-ticaret sitesi kurmak veya mobil bir uygulama yapmak gereklidir. Platformun kurulumu yapıldıktan sonra sanal ödeme araçları, platforma entegre edilmelidir. İnternet üzerinden yapılan satışlarda fatura kesmek zorunlu olduğu için yalnızca vergi mükellefi olan kişiler sanal POS ve diğer ödeme araçlarını kullanabilir.

E-ticaret platformu inşası tamamen bittikten sonra tüketicilerin hizmetine sunulmalıdır. Daha fazla kişinin platformu duyabilmesi için reklam ve pazarlama çalışmaları yürütülmelidir. E-ticaret yapan kişilerin geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha çok dijit al pazarlamaya yönelmeleri doğru olur. Dijital mecrada bulunan bir platformu, dijital pazarlama teknikleriyle tanıtmak daha kolaydır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Eğer vergi mükellefiyseniz ve markanızı uluslararası arenadaki alıcılarla buluşturmak istiyorsanız, bir e-ticaret sitesi kurarak ticari kariyerinizi bir adım daha öteye taşıyabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurmak için profesyonel e-ticaret yazılımı, alan adı ve sunucusu gereklidir. E-ticaret siteleri, güvenliği en yüksek olması gereken web site çeşitlerinden birisidir. Müşterilerin banka bilgilerinin zararlı kişiler tarafından ele geçirilmemesi ve marka itibarının korunabilmesi için profesyonel site yazılımı şarttır.

Dijital TC  ekibi olarak şık, kullanışlı, yüksek güvenliğe sahip e-ticaret platformları inşa ediyoruz. Tüketicilerin e-ticarete olan ilgisini karşılayabilmeniz için işletmenize en uygun e-ticaret alt yapısını oluşturuyoruz. 7/24 hizmet veren destek ekibimizle platformunuzda yaşanılan olası zor durumları çözüme kavuşturuyoruz.

Dijital TC  olarak vermiş olduğumuz hizmetler bu kadarla sınırlı değildir. E-ticaret platformunuzu hedef kitleye ulaştırabilmeniz için sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama hizmetlerimizle yardımcı oluyoruz. Hemen bizimle iletişime geçerek e-ticaret sağlam adımlarla başlayabilirsiniz.