E-ticaret, ürünlerin elektronik ortamlardan satışının gerçekleştirildiği ticaret biçimidir. Son bir yıl içerisinde oldukça hızlı bir şekilde büyüyen e-ticaret sektörü, kullanıcıların güvenini kazanmıştır. Artık online satış gerçekleştirmeyen mağaza ve firmalar dezavantajlı konuma düşmüştür. Hal böyle olunca pek çok firma veya mağaza ürünlerini online satışa sunabilecekleri e-ticaret sitesi kurmak istemektedir.

E-ticaret sitesi kurmak günümüz şartları göz önünde bulundurulduğunda çok doğru bir karar olmanın yanı sıra, dikkatli hareket edilmediğinde hüsranla sonuçlanacak yatırım haline dönüşebilir. E-ticaret sitesi kurmak isteyenler site mimarisinden, ödeme yöntemine kadar tüm detayları iyice düşünmelidir.

E-Ticaret Sitesinin Sahip Olması Gereken Özellikler ve Fonksiyonlar

Bir e-ticaret sitesi kullanıcıların kolayca istedikleri ürüne ulaşabilecekleri nitelikte olmalıdır. Kullanıcı deneyimin artması, satışların artmasında olumlu yönde katkıda bulunur. E-ticaret sitelerinin son teknoloji kullanılmış sağlam bir yazılım alt yapısının olması sitenin elde ettiği karı arttırır. İyi bir e-ticaret sitesi var olan müşterileri memnun eder, potansiyel müşterilere erişim olanağı sağlar.

Bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken özellikler şu şekildedir:

  • Güvenlik sertifikası: Güvenik sertifikası, e-ticaret sitesinin sahip olması gereken en önemli özelliğidir. Güvenlik sertifikası olmayan sitelerde, kullanıcılar kredi veya banka kartıyla alışveriş yapmak istemeyecektir.
  • Ödeme yöntemleri: E-ticaret sitesinin her kullanıcıya hitap edebilmesi için birden fazla ödeme yöntemi olması gerekir. Banka kartı, kredi kartı, havale, kapıda ödeme, mobil ödeme veya dijital cüzdan gibi ödeme yöntemlerinden ne kadar fazla siteye entegre edilirse o kadar fazla müşteri alışverişini tamamlar.
  • Mobil platformlara uygunluk: Kullanıcıların mobil cihazlardan alışveriş yapma alışkanlığı arttığından e-ticaret sitesi mobil platformlara uyumlu olmalıdır.
  • Yerelleştirme: Ülke sınırlarının ötesinde e-ticaret yapması hedeflenen siteler yerelleştirme işlemine uyumlu olmalıdır. Kısacası site hedef kitlenin diline çevrilebilmelidir.

E-Ticaret Sitesinin Mimarisi Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret siteleri kullanıcı deneyimi düşünülerek tasarlanmalıdır. Sitedeki ana hedef tüm kullanıcıları site içerisinde tutarak aradığı ürüne ulaştırmak olmalıdır. E-ticaret sitesi ürünlerin ayrıştırıldığı kategorilere sahip olmalıdır. Kategoriler ne kadar özelleştirilirse site içerisinde aranan ürün o kadar kısa sürede bulunur. Satışa sunulan ürünlerin bilgileri eksiksiz bir şekilde ürün sayfasına yerleştirilmelidir. Ürün görselleri, gerçekteki ürünü yansıtmalıdır. Aksi taktirde bir defa alışveriş yapan müşteri bir daha alışveriş yapmayacaktır. Ürün sayfasında sepete ekleme yapacak buton en belirgin buton olmalıdır.

Ödeme sayfasına kolay ulaşılabilir olmalıdır. Kullanıcılara bilgilerinin neden istendiği açıklanmalıdır. Kullanıcıların şikayetlerini sunabileceği iletişim sayfası bulunmalıdır. İletişim sayfası, müşterilerin güvenini kazanmak için en önemli araçlardan birisidir. Eğer imkan varsa 7/24 canlı müşteri hizmetleri desteği sunulmalıdır.