E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi

E-ticaret hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça büyük bir hacme sahip sektördür. Artık insanlar gündelik ihtiyaçlarını dahi e-ticaret platformlarından karşılamaktadır. Hal böyle olunca e-ticaret platformları hızla yayıldı ve her işletme kendine ait bir e-ticaret pazarı yaratmaya başladı. Tüm bu gelişmelere rağmen e-ticarete geçiş yapmayan işletmeler ise rakiplerinden sıyrılamayarak geri kalmaktadır.

E-ticaret sitelerinin sayısı her geçen gün arttığı için e-ticaret sitelerinin pazarlama çalışmaları gittikçe daha fazla çaba ve kaynak istemektedir. Büyük bütçeye sahip firmalar sem, Google Ads gibi direkt olarak paraya dayalı dijital pazarlama yöntemleri ve televizyon, radyo, dergi reklamları gibi geleneksel pazarlama yöntemlerine başvurarak bir adım öne çıkarmayı başarırlar.

Az maliyetli olduğu için e-ticaret siteleri tarafından göz ardı edilmemesi gereken en önemli pazarlama yöntemi SEO’dur. Etkili bir seo çalışması e-ticaret sitesinin internette görünür hale gelmesini ve daha fazla ziyaretçi ağırlamasını sağlar.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO, anahtar kelimeler üzerinden ilerleyen bir tekniktir. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi kendine en uygun anahtar kelimeleri bulurken kesinlikle rakip analizi yapmalıdır. Rakip analizi yapılmadığı takdirde olumlu sonuç almak neredeyse imkansızlaşır. 

Rakip anahtar kelime analizine başlamadan önce ürünler ve bloglar için arama hacimleri göz önünde bulundurularak bir havuz oluşturulmalıdır. Ardından başarılı rakipler incelenmeye başlamalıdır. Bir SEO aracından yardım alarak bu süreci ilerletmek en doğru sonuçları verecektir. SEO aracına rakip siteleri girildiğinde sıralama aldığı kelimeler ve kaçıncı sıralandığı ortaya çıkacaktır.

Tabi ki rakip analizi sadece anahtar kelime için yapılmamaktadır. Rakibin kullandığı linklerden site yapısına kadar pek çok şey tek tek incelenmelidir. Rakiplere nerelerden link geliyor öğrenerek aynı kanallar kullanılabilir. SEO’da backlink olarak tarif edilen bu durum ziyaretçi sayısını artırabilmek için göz ardı edilmemesi gereken bir tekniktir. Site yapısı incelenirken de link ağlarına dikkat edilmelidir. En popüler ürünler, en alakalı ürünler, müşterilerin en çok memnun kaldığı ürünler gibi özel linkler oluşturularak satışa teşvik edilmektedir.

Site İçin SEO Çalışması Nasıl Yürütülür?

E-ticaret siteleri için seo çalışması yapılırken site içi seo’yla ayrıca ilgilenilmelidir. Site içi seo çalışmalarında analizler sonucu elde edilen linkler uygun yerlere yerleştirilmelidir. Site içi seo çalışmalarında anahtar kelimelerin kullanılabileceği alanlar şu şekildedir:

  • Sayfa başlığı
  • Meta açıklaması
  • Başlık etiketleri
  • Görsel alt etiketleri
  • URL
  • Ürün açıklamaları

Yukarıdaki alanlarla anahtar kelimeleri yerleştirmek site içi SEO’nun ilk adımını tamamlamak demektir. Yapılması gereken ikinci adım site yapısını düzene koymak olmalıdır. Site yapısı kullanıcıların kolayca gezinebileceği, aradığı ürünleri hemen bulabileceği şekilde olmalıdır. 

Site içi linkleme yaparak bazı anahtar kelimelere ilgili sayfanın linki gömülebilir. Linkleme yapılan kelime diğer kelimelerden farklı renkte ve yazı tipinde yazılarak ziyaretçilerin tıklaması sağlanabilir.

Kendi e-ticaret platformunuzu kurarak ürünlerinizi online ortamda satmak istiyorsanız, uzman desteğimizle daima yanınızdayız. Dijital Türkiye olarak e-ticaret sitesinin yapım aşamasından pazarlama çalışmalarına kadar sizleri yalnız bırakmıyoruz.