E-Posta Pazarlama Nedir?

İşletme ve markaların tanıtım, bilgilendirme, kampanya mesajlarını e-posta yöntemi ile hedef kitleye iletmesine e-posta pazarlama; diğer bir adıyla e-mail marketing denir. E-posta pazarlama yatırım getirisi en yüksek olan pazarlama yöntemlerinden birisidir. Postalar hedef kitleye, doğru içerikle sunulduğunda olumlu dönüşler alınır.

E-posta pazarlamada başarıyı elde edebilmek için iyi düşünülmüş strateji planları hazırlanmalıdır. Tüm detayları hesaplanmadan yapılan e-posta pazarlamacılığının sonu spam kutusunda biter. Spam kutusuna düşmek işletmelerin yatırımdan kar elde etmemesine ve güveninin sarsılmasına sebep olur.

E-Posta Pazarlamanın Avantajları

E-posta pazarlama, markaların dijital pazarlama sürecinde göz ardı edemeyeceği bir yöntemdir. Günde milyonlarca mail akışı olurken bu trafikte marka için yer bulabilmek başarının anahtarını elde tutmaktır. 

E-mail marketing yapmanın en önemli avantajı maliyetinin düşük olmasıdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri ve diğer dijital pazarlama yöntemleriyle kıyaslandığında düşük fiyatlara yüksek geri dönüş alındığı açıkça görülür.

Bu yöntemin bir diğer avantajı ise kolay takip edilebilir olmasıdır. Gönderilen maili hangi kullanıcıların açtığı, okuduğu, sildiği gibi hareketler takip edilebilir. Buralardan elde edilen veriler analiz edilerek gerçek hedef kitlesine daha kolay ulaşılır.

E-postalar alıcıya direkt olarak iletildiğinden geri dönüş alabilme oranı daha yüksektir. Hızlı bir şekilde iletilebildiğinden rekabet şansı artar. 

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılmalıdır?

E-posta pazarlamada ilk hedef kullanıcıya e-postayı açtırıp içeriğe bakmasını sağlamaktır. Bunu yapabilmek için de doğru bir strateji takip edilmelidir. Atılan mailin niteliği çok önemlidir. Mailin konu kısmında içerik çok iyi özetlenmeli ve dikkat çekici olmalıdır. Mail içeriğinde birkaç cümleden oluşan kısa bir paragrafta kampanya, tanıtım anlatılmalıdır. Bilgilendirme mailleri biraz daha uzun tutulabilir.

Mail kesinlikle marka ismiyle gönderilmelidir. Ayrıca mail içeriğine gifler, videolar veya butonlar eklenebilir. Özellikle tıklandığında siteye yönlendiren butonlar yüksek geri dönüş sağlar. E-postalar hem bilgisayardan hem de mobil cihazlardan okunabileceğinden mobile uyumlu olarak hazırlanmalıdır. 

E-Posta Pazarlama Örnekleri

Her durum e-postanın konusu olmamalıdır. Kullanıcılara sık gönderilen mailler rahatsız edici olarak algılanıp engellenebilirler. Böyle bir durum yaşamamak için konsepte uygun, düzenli mailler atmak en doğrusudur.

E-posta pazarlamada sıkça kullanılan e-posta örnekleri şöyledir:

  • Hoş geldiniz maili: Siteye, bültene üye olan veya abonelik başlatan kişilere gönderilir.
  • Teşekkür maili: Müşteri bir hizmet satın aldığında gönderilir. Bu mailde müşterinin ihtiyaç duyabileceği başka hizmetlerin kısa tanıtımı yapılabilir.
  • Haber bültenleri: Sitenizde blog, haber bülteni gibi alanlar bulunduruyorsanız bunları haftalık veya aylık olarak kullanıcılarınıza ileterek siteye gidip okumalarını sağlayabilirsiniz.
  • Özel gün maili: Özel günlerde müşterilere özel hissettirmek firma ile ilgili pozitif düşüncelere kapılmalarını sağlar.
  • Pasif kullanıcılara yönelik mail: Uzun süredir herhangi bir eylemde bulunmayan kullanıcılara ürün ve kampanyalarınızı hatırlatan samimi mailler gönderebilirsiniz.

Dijital Türkiye uzman ekibi, en iyi e-posta pazarlama stratejisini işletme veya markanız için hazırlayarak müşterilerinizle sağlıklı ve kalıcı bağlar kurmanıza yardımcı olur. Dijital pazarlama ekibinin yapacağı analiz çalışmaları sonucunda yatırımızdan kar elde etmenizi sağlar.