E-Fatura Nedir?

Elektronik ortamda hazırlanan faturalara e-fatura denilir. E-fatura sistemi vergi mükellefi olan şirketlerin kağıda herhangi bir basım yapmadan birbirlerine sunucular aracılığıyla fatura göndermesini sağlayan teknolojidir. Böylece mükellefler hem vakitten hm de parada tasarruf ederler.

E-Faturayı Kimler Kullanabilir?

Dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen her firma e-fatura kullanabilir. Resmi işlemlerin birçoğu elektronik ortama taşındığı için e-fatura kullanmaya başlayan hiçbir firma zorlanmayacaktır. Kağıda basılı fatura gibi faturalarının daima karşılığı vardır.

421 No’lu Vergi Usul Kanunu’nun tebliğ edilmesiyle birlikte e-fatura kullanımı bazı sektör ve ciro limitleri için zorunluluk haline getirmiştir. Yani e-faturaya geçiş bazı firmalar için isteğe bağlıyken bazı firmalar için zorunluluktur.

E-Fatura Kimler İçin Zorunludur?

Aşağıdaki kriterlere sahip şirketlerin e-fatura sistemine geçmesi zorunluluktur:

  • 2018 hesap döneminde brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzerine ulaşmış olanlar
  • 2018 veya 2019 hesap döneminde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzerine ulaşmış olanlar
  • 2020 dönemi veya sonraki dönemlerde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzerine ulaşmış olanlar
  • 4760 sayılı kanuna ekli I sayılı listedeki malların ithali, imali, teslimi gibi faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan lisans alanlar
  • 5957 sayılı kanuna göre komüsyoncu ya da tüccar olarak sebze-meyve ticaretiyle uğraşanlar
  • 6563 sayılı kanunda tanımlanan hizmet aracıları
  • ÖTV kanununa ekli III sayılı listede mevcut olan malları inşa, imal, ithal edenler

E-Faturanın Avantajları Nelerdir?

E-fatura kullanmanın birçok avantajı vardır. E-fatura sistemi sayesinde elektronik ortamdan gelen faturalar otomatik olarak fatura sistemine aktarılır, faturalar için ekstra bir işlem yapmanız gerekmez. Faturalarınız uzun yıllar sitemde güvenle saklanır, böylece bilgi kaybı yaşamazsınız. İhtiyacınız olduğu anda istediğiniz faturaya kolayca ulaşabilirsiniz. Kullanıcı dostu tasarımı sayesinde e-faturalarınızı hızlıca hazırlayabilirsiniz. Fiziksel arşiv maliyetlerinden kurtulmuş olursunuz. 

Dijital TC olarak firmalarınız için günün şartlarına en uygun bilgi ve teknoloji çözümlerini sunuyoruz. E-Muhasebe Programı Nedir (https://dijital.tc/blog/254/e-muhasebe-programi-nedir- ) başlıklı bloğumuzu okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ayrıca işletmeler için hazırladığımız diğer yazılım çözümlerine göz atmak için buraya (https://dijital.tc/kategori/4/yazilim-cozumleri ) tıklayabilirsiniz.