Domain Nedir?

İnternette yayınlanan web sitelerinin numaralardan oluşan uzun IP adresleri vardır. IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması herkes açısından zor olduğu için domain isimlendirme yöntemi kullanılır. Kısacası, domain bir web sitesine erişebilmek için tarayıcıya yazılan fiziksel addır. Türkçede domain, alan adı olarak kullanılır. Site ismiyle alan adı uzantısının birleşimi sonucunda domain elde edilir.

Domainler benzersiz isimlerdir. Yani iki ayrı web sitesi aynı domaine sahip olamaz. Domainler TLD ve SLD denilen iki ana bölümden oluşur. SLD, ikinci seviye alan adıdır. Alan adı “orneksite.com” olan bir web sitesinin SLD’si “orneksite”dir. SLD’ler genellikle site adıyla birebir aynı seçilir. Bu sayede ziyaretçiler doğru adrese geldiklerinden emin olurlar. Site adıyla örtüşmeyen SDL’ler güvensizlik yarattığından, bu tarz seçimler tavsiye edilmez.

TLD ise üst düzey alan adıdır. SLD’lerin sonunda yer alan .com, .net gibi uzantılardır. TLD bir web sitesinin ne ile ilgili olduğunu anlatır. Bu nedenle çeşitli TLD türleri vardır. Üst düzey alan adları arasında en yaygın kullanılanları “.com” ve “.net”tir. Diğer TLD’ler ve kullanım amaçları şu şekildedir;

 • .gov – devlet kurumları
 • .edu – eğitim kurumları
 • .org – dernek ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar 
 • .biz – iş ve ticaret kuruluşları
 • .pro – profesyoneller

Domain Neden Önemlidir?

Domain, bir firma veya işletmenin internet dünyasındaki adıdır. Bu nedenle dijital varlığını oluşturmak isteyenler için domain çok önemlidir. Ziyaretçilerin işletmeye erişimi ve işletme hakkında ilk izlenimi domain aracılığıyla gerçekleşir. Doğru seçilmiş domain marka ve hizmetlere duyulan güvenini arttırıp dijital pazarlamada avantaj elde edilmesini sağlar. Yanlış seçilmiş domainler ise marka bilinirliğini ve işletmeye duyulan güveni azaltır.

Domain Nasıl Alınır?

Domain alım-satım işlemi, buna özel oluşturulmuş çeşitli platformlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Domain almadan önce alınmak istenen domainin daha önceden satın alınmadığı sorgulanmalıdır. Çünkü bir domain yalnızca bir defa kullanılabilir. Daha önce satın alınmış bir domain alınmak istendiğinde, o domainin sahibiyle iletişime geçilip tüm domain hakları ondan satın alınmalıdır. Domainlerin süresi dolduğunda veya sahipleri artık kullanmak istemediğinde açık arttırmada satılır. Açık arttırmalarda teklif verilerek satın alma tamamlanabilir. 

Eğer aklınızda benzersiz, daha önce kullanılmamış bir domain varsa bu işlemlerin hiçbirine gerek duymadan yalnızca domain satıcı firmayla iletişime geçerek uygun fiyatlara alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Domain, doğru seçildiğinde işletmeyi şahlandıracak güce sahip bir araçken yanlış seçildiğinde işletmeye duyulan güveni yerle bir edebilir. Bu nedenle domain seçimi özenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.
 • Okunuşu yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemelidir.
 • Web sitesinin ismi ile örtüşmelidir.
 • Sitenin amacına uygun bir uzantısı olmalıdır.
 • Daha önce alınmış domainlerin TLD’leri değiştirmiş versiyonlarından kaçınılmalıdır.
 • Uzun süre kullanılabilecek bir seçim yapılmalıdır.

Doğru alan adını almak dijital dünyada başarılı olabilmenizi sağlayan ilk adımdır. İlk adımınızı sağlam atabilmeniz için Çözüm Mühendisi ekibi daima yanınızda.