Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ve hizmetlerin reklamının yapılması, tanıtılması ve pazarlanmasını amaçlayan pazarlama yöntemidir. Geleneksel pazarlamada tanıtım ve reklamlar fiziksel olarak tüketiciyle buluşurken, dijital pazarlamada son dönemin trendlerinin buluştuğu sosyal medya, web teknolojileri ve mobil platformlar üzerinden ürün ve hizmetler tüketicilere tanıtılır.

Günümüzde teknolojinin hızla yaygınlaşması ve sosyal medya kullanımının ciddi oranda artması dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan daha etkili olmasını sağlamıştır. Dijital dönüşüm devri olarak nitelediğimiz bugünlerde, dijital pazarlama hizmetleri kullanmak firmalar için en büyük ihtiyaçlarından birisidir. Dijital pazarlama düşük maliyetlerle hem yerelde hem de uluslararası mecralarda tanıtım yapma imkanı verir.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri kullanmak eskiden firma ve markalar için bir tercihken gelişen dijital kültür sonucunda zorunluluk haline gelmiştir. Dijital pazarlama yöntemlerine başvurmayan firmalar, rakip firmaların daima bir adım gerisinde bulunur. 

Dijital ortamlarda markanızı tanıtmak için kullanmanız gereken tekniklerden en yaygın kullanılanları şu şekildedir:

 • SEO: Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin anahtar kelimeler ve kaliteli içerik desteğiyle internet aramalarında üst sıralara taşınmasıdır. SEO çalışmaları uygulanan web siteleri, kullanıcıların karşısına daha çabuk çıkmaktadır.
 • Google Adwords: Arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, video reklamlar ve alışveriş reklamları gibi farklı reklam türleriyle firma ve hizmetleriniz web sitelerinin reklam alanlarında görüntülenmeye başlar.
 • Mobil Pazarlama: Mobil uygulamalar ve sms kullanılarak mobil kullanıcıları hedefleyen pazarlama şeklidir.
 • Etkileyici Pazarlama: Influencer marketing olarak bilinen bu yöntem, sosyal medya içerik üreticileri aracılığıyla ürün ve hizmet tanıtımı yapılmasıdır.
 • İçerik Pazarlama: Tanıtımı yapılacak ürün ve marka ile ilgili sosyal medya, video platformları ve bloglarda içerik yayınlanmasına dayalı pazarlama şeklidir.
 • Yeniden Hedefleme: Yaygın olarak remarketing olarak anılan bu yöntemde, daha önce firmanın web sitesini ziyaret etmiş kullanıcıların farklı sitelerdeki reklamlarla tekrar firmanın web sitesine yönlendirilmesidir.

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital pazarlama araçları, hedef kitlenin ilgi alanlarına göre doğru bir şekilde seçilmelidir. Ürünü, alıcıya ulaştıramayan her türlü dijital kanaldan kaçınılmalıdır. Dijital pazarlama yapmaya karar verdikten sonra tüm araçları kullanmak yerine, sadece doğru ve gerekli araçları kullanmak pazarlamanın hedefine ulaşmasını sağlar.

Yaygın kullanılan dijital pazarlama araçları şöyledir:

 • Analiz araçları
 • E-mail pazarlama araçları
 • İçerik pazarlama araçları
 • İletişim yönetimi araçları
 • Sosyal medya platformları
 • Tasarım araçları
 • Web siteleri

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama faydaları, geleneksel pazarlamaya göre daha fazladır. Dijital pazarlamayla düşük maliyetlerle geniş kitlelere ulaşılabilir.  Dijital pazarlama firma ve müşteri arasında çift taraflı iletişim kurulmasına imkan sağlar. Dijital pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlamaya göre daha ölçülebilir ve raporlanabilir olduğu için daha etkili stratejiler kurulabilir. Dijital pazarlama sonucunda kullanıcılar satın alma süreci kısalmıştır. Müşterilerin dijital ortamlara duyduğu güven artmıştır.

Dijital pazarlama süreci, işin uzmanları tarafından iyi düşünülmüş stratejiler doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Çözüm Mühendisi olarak, dijital dünyada yer almanıza dijital pazarlama uzmanı ekibimizle birlikte yardımcı oluyoruz. Kalite kararlılığı ve ROI analiz takibi yaparak firmanıza yaptığınız dijital yatırımın karşılığını almanızı sağlıyoruz. Siz de dijital dünyada bilinir olmak istiyorsanız bilgi@dijital.tc adresine mail atarak hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.